סדנאות לבת מצווה

בנות לומדות בסדנה

תוכן עיניינים

מטרת סדנאות בת מצווה הן לא להחליף את מסיבת הבת מצווה, אלא להעניק דרך נוספת לציין את היום. 

הרעיון מאחורי הסדנאות היא לעסוק בפעילות שהיא לא רק מהנה, אלא גם בעלת ערך. כך שמלבד המסיבה עצמה יתאפשר לכלת הבת מצווה לעשות משהו עבור עצמה ועבור חבריה. משהו בעל ערך עמוק יותר הנשאר בזכרון לזמן ארוך יותר מאשר מסיבה.

זוהי גם הזדמנות מדהימה להתנסות בדברים חדשים החושפים את כלת הבת מצווה לתחומים נוספים בחיים. סדנאות בת מצווה הן סדנאות המותאמות לגיל ובעלות אופי חגיגי ומיוחד. הסדנאות יכולות לעסוק במגוון רחב של נושאים, הכל בהתאם לתחומי העניין של כלת השמחה וחבריה.

זוהי בהחלט הדרך היפה ביותר לציין את המעבר מילדות לבגרות. 

בסיומה של כל סדנה המשתתפות לוקחות איתן משהו. בין אם זה משהו פיזי שהן יצרו בסדנת יצירה או בין אם זה הכלים החשובים שהן למדו ובהם יוכלו להשתמש בעתיד.

סוגי סדנאות

קיים מבחר גדול מאוד של סנדאות בשוק, כאשר כל סדנה מכילה פעילויות שונות ומסרים שונים לחיים. חלק מהסדנאות נערכות בקבוצות מאורגנות הכוללות את החברות של כלת הבת מצווה, סדנאות אחרות נועדו לפעילות משפחתית מגבשת, בהן ניתן לשלב את המשפחה הגרעינית או המשפחה המורחבת. סדנאות אחרות הן סדנאות אינטימיות של אמא ובת וכוללות פעילויות המותאמות למין הנשי ולקשר ההורי.

הדרך הטובה ביותר לבחור בסדנה מוצלחת, היא פשוט לשאול את כלת הבת מצווה איזו סדנה היא מעדיפה, בסופו של דבר אף אחד לא ידע יותר טוב ממנה מה היא אוהבות ולמה היא מתחברת. חשוב כי הסדנה לא תהיה רק לשביעות רצונכם אלא תקלע גם לטעמה האישי. הציגו בפניה מספר אפשרויות ותנו לה לבחור את הנושא הקרוב לליבה.

סדנת סטיילינג

סדנת סטיילינג היא סדנה מהנה שכולה נשיות וכיף. הסדנה כוללת הנחיה של סטייליסטית שמלמדת את המשתתפות כיצד לייצר לוק מקורי ומרשים התואם את אישיותן ואת מבנה גופן.

גיל 12, הוא גיל בו מתחילים להתרחש שינויים פיזילוגיים בגוף הילדה, התרחבות האגן, התפתחות החזה, עלייה במשקל וכו׳. כל השינויים האלה בעלי השפעה ישירה על דימוי הגוף של הנערה ועל הביטחון העצמי שלה.

לכן סדנה מהסוג הזה יכולה להיות מתנת שמיים עבור הבנות שנכנסות לתקופה לא פשוטה של התבגרות ושינויים הורמונליים.

המשתתפות לוקחות חלק פעיל בסדנת הסטיילינג, מחליפות בגדים, משתעשעות במזוודה מלאה אקססוריז ולומדות טיפים חשובים שיקלו עליהן בבחירה המייגעת מול ארון הבגדים. הן ילמדו כיצד ליצור שילובים מעניינים בין פרטי לבוש שונים וכיצד לעורך קנייה חכמה ונכונה של בגדים.

ניתן לשלב גם שיעור קצר בתחום האיפור ולקיים הדרכת איפור עדין התואמת את גיל המשתתפות. הסטייליסטית תעביר הסבר כיצד מתבצעת התאמה נכונה של גווני איפור על בסיס גוון העור וגוון השיער.

גם בנות שאינן משתמשות באיפור כלל, אך יש להן משיכה כלשהי לעולם היופי והנשיות יוכלו להנות ממידע מקצועי שישמש אותן בעתיד.

חלק מסדנאות הסטיילינג מציעות גם שולחן מתוקים ועמדות פינוק נוספות עבור הבנות.

סדנת צילום

נראה כי הדבר החשוב ביותר כיום בחייהם של המתבגרים והמתבגרות בפרט, הוא הפרופיל שלהם ברשתות החברתיות. כיום כל ילדה כבר יודעת לתפעל מצלמה ולייצר תמונות יפייפיות מפולטרות עד אפס מקום.

אז הבוגרים שביננו אומנם מבינים שבין תמונות האינסטגרם לבין המציאות הממשית יש פער ענק, ולמרות זאת גם אנחנו חוטאים בהעצמה של העולם הוירטואלי. המציאות בחיים האמיתיים והמציאות האינסטגרמית כבר התערבבו לגמריי, ושניהם מקבלים מעמד זהה בעיני הדור הצעיר.

לכן, דווקא סדנת צילום שתלמד את משתתפות הסדנה את כל הטריקים והשטיקים המשמשים את כל מובילי הדעה ברשתות החברתיות, תעזור להן להבין את הפער העצום בין המציאות בחיים לבין התמונות המוצגות.ֿ מומלץ מאוד להקפיד כי במהלך הסדנה תינתן התייחסות אודות ההשפעה של הרשתות החברתיות על חיינו, ולהציג בפני הבנות פרופילים מובילים המקדמים את הנושא של דימוי גוף חיובי.

הסדנא תלמד את הבנות כיצד להשתמש נכון בתאורה, כיצד לבחור זוויות מחמיאות לצילום, פוזות והעמדות מחמיאות בהתאם למבנה הגוף של המצולמת.

כמו כן הן ילמדו כיצד להסתכל על הסביבה מנקודת מבט של צלמת ולייצר תמונות מקוריות ויפות מתוך הסביבה הקיימת.

לסיכום, הסדנה תתן לבנות את כל הכלים והידע הדרוש להן על מנת להנות מצילום ויצירה של תמונות לרשתות החברתיות, ובמקביל היא תעביר מסר חשוב אודות דימוי גוף חיובי בתוך המציאות האינסטגרמית.

סדנאות יצירה

סדנאות יצירה יכולות להיות במגוון רחב של נושאים, כאשר לכולם מכנה משותף של יצירה הנובעת מתהליך של יצירת חיבור פנימי כלשהו. כלומר, לרוב הבנות יצטרכו להשליך את היצירה על משהו שקשור בחייהן האישיים.

היצירות יכולות להיות יצירה של אלבום תמונות אישי, מדריכת הסדנה תלמד את המשתתפות טכניקות יצירה שונות, תאפשר להן מגוון רחב של חומרים לבחירה והמשתתפות יצטרכו ליצור אלבום תמונות מעוצב על פי עולמן האישי.

סדנה מוכרת נוספת היא יצירת יומן אישי מעוצב, הבנות מעצבות יומן בו יוכלו לבטא את רגשותיהן בכתב, או יומן הנועד לצורך תכנון זמן. במקביל לחלק החווייתי והיצירתי שבסדנה המשתתפות מקבלות כלים חשובים לחיים בנושא של ניהול זמן, שיטות שונות להתמודדות עם לחצים, סידור נכון של סדרי עדפויות ועוד.

בסיום הסדנה המשתתפות יוצאות עם ארגז מלא בכלים חדשים לקראת החיים הבוגרים, ובנוסף במזכרת יצירתית ומקורית שהן הכינו בעצמן.

בת מצווה ערכית

בת מצווה ערכית יכולה להתקיים בצורה של סדנה או בצורה של פעילות כלשהי. המטרה בחגיגת בת מצווה ערכית היא להקנות ערכים ומסרים חשובים אשר היינו רוצים להטמיע במתבגרת עם היציאה שלה אל החיים הבוגרים. הנושאים יכולים להיות רבים מאוד ולהיערך במגוון רחב של דרכים, החל מסדנאות השמות דגש על נושאים חשובים כמו דימוי גוף, הישגיות, נדיבות, עזרה לזולת ועד לטיולים ופרוייקטים ארוכי טווח הנמשכים לאורך כל שנת המצוות. שנת המצווה יכולה להיות השנה בה המשפחה מציבה מספר מטרות עבור בני המשפחה כולה, המטרה העיקריתצ שמומלץ לשים לב אליה דווקא בגיל משמעותי זה היא יצירת גיבוש וקרבה בין בני המשפחה.

גיל ההתבגרות הוא גיל לא פשוט בו הילדה מחפשת את זהותה ובונה את האישיות שלה על פי הערכים שהקנה לה הבית בשילוב עם ההשפעה מהסביבה החיצונית. על מנת להבטיח מעבר חלק ובטוח עד כמה שניתן, בו הילדה תוכל לקבל החלטות מושכלות ויחד עם זאת לא להרחיק את בני המשפחה מחייה הפרטיים מומלץ מאוד לשים דגש על סדנאות ופעילויות המבוססות על בניית אמון, הכלה והבנה בינכם לבינה.

בת מצווה ערכית היא דרך מצויינת לחגוג יום הולדת ולהשאיר טעם של עוד, להעניק לילדה הרגשה של שנה מיוחדת המסמלת אבן דרך משמעותית בחייה ולהפוך אותה לחגיגה מתמשכת הכוללת מגוון מסרים חשובים בדרך.

סדנת אמא ובת

סדנת אמא ובת זוהי סדנה המבוססת על פעילות משותפת של אם ובתה. הסדנאות יכילו פעילויות סמליות בהן הילדה עוברת טקס התבגרות מלא. האם הצופה בטקס לומדת ״לשחרר״ את בתה ולקבל את המעבר מילדות לבגרות, באופן זה השיח בין השתיים הופך להיות מכבד ומכיל יותר. הילדה מגלה תחושת אחראיות ומבינה את תפקיד ההורים שאחראים על ההגנה ועל ניתוב ילדם למסלול הנכון עבורם. זאת מבלי ליצור תחושת שתלטנות או התנגדות מצד השתיים.

הטקס יוצר חיבור עמוק בין האם לבתה המתבגרת, היופי הוא שניתן לצפות בדינמיקה השונה שבין המשתתפות השונות בסדנה ולספוג את כל העוצמה והחוזקות שבקשרים האחרים. מעבר להיותה עוצמתית ומלמדת, מטרת הסדנה היא לחזק את הקשר החברי בין האמהות לבנותיהן.

הסדנאות אינן כבדות כפי שזה נשמע וברוב המקרים מטרות הסדנה מוטמעות בתוך הפעילויות באופן סמוי. כך על ידי פעילויות מהנות המותאמות לגילן של הילדות המסרים נלמדים וחודרים אל התת מודע מבלי לגרוע מההנאה.

סדנאות אם ובת יכולות לכלול שיעורי סטיילינג, תזונה נכונה, ספורט, דימוי גוף, בישול ועוד.

כמה עולה סדנה לבת מצווה?

עלות סדנה משתנה בהתאם לסוג ולאורך הסדנה.

סדנה המתקיימת מספר שעות יכולה לנוע בין 300-600 ש״ח

סדנאות אחרות יכולות להתפרש על פני מספר מפגשים או לכלול לינה ואירוח והמחירים נעים בין 1,000- 3,000 ש״ח

רוצים לקבל הצעה משתלמת לבת מצווה ?

כתבות נוספות בנושא