איך לכתוב ברכת בת מצווה

מכתב ברכה לבת מצווה

תוכן עיניינים

אחד הדברים הקשים ביותר הוא לכתוב ברכה, בעיקר עבור אנשים המתקשים להתבטא בכתב, אך לא רק.

זה לא כל כך פשוט לבטא את רגשותינו במילים, לא כולם מצליחים להעביר מסר שישמע בצורה טובה באוזני אחרים.

לעיתים אנחנו יכולים למצוא את עצמנו מופתעים עד כמה הברכה שלנו נשמעה טוב כל עוד היא הייתה בראש שלנו, ברגע שהוצאנו אותה על הדף היא איבדה כל הגיון.

אז איך כותבים ברכה שתשמע טוב באוזניי כלת הבת מצווה וגם באוזניי האורחים?

אחת הטעויות הגדולות שאנשים עושים כשהם מתחילים לרשום ברכה היא שימוש במילים גבוהות מדי שהופכות להיות חסרי כל משמעות באוזניי ילדת הבת מצווה, מאחר והיא כלל לא מבינה אותם.

הניסיון שלנו להישמע מקוריים או חכמים באוזניי האורחים רק פוגע באותנטיות של הברכה.

טיפים לכתיבת ברכה מוצלחת

אמא ובת מתחבקות
  • במידה ואתם מהאנשים המתקשים להתבטא בכתב, הקליטו את עצמכם מברכים, לאחר שאתם מרגישים כי כל מה שרציתם להגיד נאמר, השמיעו את ההקלטה ורשמו אותה על דף. כאשר הברכה כולה תהיה כתובה מולכם, יהיה לכם הרבה יותר פשוט לבצע בה עריכות והתאמות כך שהיא תתאים לקריאה.

  • המנעו מחרוזים – לא רק שצורת החריזה כבר מיושנת, הניסיון ליצור חרוזים מונעת מאיתנו להשתמש במילים הנכונות והמתאימות למסר שאנחנו רוצים להעביר. ברגע שהמטרה העיקרית היא ליצור חריזה בין שורה לשורה הברכה הופכת להיות מוזרה ומנותקת מכל רגש. רשמו ברכה בשפה פשוטה, בשפה המדוברת והיום יומית שלכם. שימו דגש על המשמעות והמסר שאתם רוצים להעביר.

  • הזכירו לכלת הבת מצווה כמה היא מיוחדת- פעמים רבות קיימת נטייה להתמקד רק באיחולים עתידיים ״שתצליחי״, ״שתהיי״ וכו׳. הקדישו רגע להוקיר את התכונות החיוביות ואת הכשרונות שקיימים בה כיום. כך תצליחו ליצור הזדהות אמיתית עם הברכה מאחר ומדובר על מצב נתון בהווה. בנוסף תעבירו מסר חשוב לילדה – שהיא מספיק טובה בדיוק כמו שהיא כיום.

  • הדגישו את מקומה של כלת הבת מצווה במשפחה- בין אם היא הילדה הבכורה, הסנדוויץ׳ או בת הזקונים, ציינו את מיקומה ותפקידה במשפחתכם, לכולנו חשוב לשמוע שיש לנו חלק משמעותי וחשוב במשפחה. ספרו לה כיצד היא הופכת את המשפחה שלכם לשלמה וכי בלעדייה היה חוסר בלתי ניתן להשלמה.

העבירו מסרים עם משפטי חכמים – כולנו מכירים כמה משפטי חכמים שנאמרו במהלך ההיסטוריה על יד דמות כזאת או אחרת. לחלק גדול מהאנשים יש אפילו מוטו שמלווה אותם בחיים. פעמים רבות תגלו שמשפט קצר אחד מסוגל להעביר מסר ארוך ומורכב בין רגע. אם אין לכם מוטו לחיים, תוכלו לערוך חיפוש קצר בגוגל ולמצוא ציטוטים לחיים ומשפטי חכמים בתחומים שונים.

אפשרות נוספת לכתיבה של הברכה, היא לבסס את הברכה כולה על המשפט/ המוטו.

במידה ויש לכם חיבור חזק אל המסר, פתחו את הברכה בהקראת המשפט ולאחר מכן תבנו את כל האיחולים סביבו.

  • ברכו אותה לעתיד שיבוא- אחלו לה את מה שהיא הייתה רוצה להגשים עבור עצמה. המנעו מ״הפולניות״ שיש בכולנו כהורים, שימו רגע בצד את הפנטזיות והחלומות שרקמת עבור בתכם. אחלו לה להגשים את משאלות ליבה, הביעו תמיכה בכל דרך בה תבחר והתמקדו בחשיבותו של האושר והסיפוק שלה.

לסיכום, ברכה מוצלחת ומרגשת היא ברכה שמגיעה מהלב, ברכה שמצליחה לספר את רגשותיכם בצורה הברורה והפשוטה ביותר.

רוצים לקבל הצעה משתלמת לבת מצווה ?

כתבות נוספות בנושא

בת מצווה ערכית

כיום הורים רבים כבר לא מסתפקים בהפקת בת מצווה סטנדרטית הכוללת מסיבה, אוכל וריקודים. בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית ברצון של ההורים להכניס תוכן וערכים

להמשך קריאה »

אנחנו נעזור לכם
לכתוב את הברכה המושלמת