איך מתחילים בארגון בת מצווה?

תוכן עיניינים

כשגיל 12 של הילדה הקטנה שלנו מתקרב מתחיל לעלות מפלס הלחץ והמתח. ״מה עושים? איפה חוגגים? מתי חוגגים? כמה כל זה יעלה לנו?״ מיליון שאלות שרצות לנו בראש… חלק מהאנשים מתייעצים עם בני משפחה וחברים בעלי ניסיון בחגיגות בת מצווה ובוחרים ללכת בעקבותם, לסגור את אותו המקום, את אותם הספקים ולחגוג בת מצווה בסגנון ״העתק הדבק״. מבחינתם אין כמו ללכת על בטוח. אחרים לעומת זאת, מחפשים את מה שמתאים לאופי של כלת המצווה ובני המשפחה, הם רוצים לארגן את הבת מצווה הייחודית שלהם ומאמינים כי תכנון אירוע משפחתי הוא חלק מהחוויה הכוללת.

ממה מתחילים?

הדבר הראשון לפני הכל הוא להחליט על התאריך או המקום בו יתקיים האירוע. 

חלק מהאנשים בוחרים קודם את התאריך הרצוי ולאחר מכן מחפשים מקום לחגוג בו את האירוע, לעיתים הדרך הזאת עלולה להיות מורכבת מאחר והבחירה במקום תלויה בזמינות שלו בתאריך שבחרתם. יתכן ותצטרכו לעבור מספר מקומות עד שתמצאו מקום לשביעות רצונכם שפנוי בתאריך הנבחר.  

דרך נוספת היא לבחור קודם את המקום בו רוצים לחגוג את האירוע ולאחר מכן לבחור מבין התאריכים הפנויים שהמקום מציע. באופן הזה תחסכו כאב ראש בחיפושים אחר מקום פנוי בתאריך ספציפי, אך ייתכן מאוד כי התאריך הפנוי הקרוב יהיה רחוק משמעותית מהתאריך יום ההולדת המקורי.

בחירת ספקים לבת מצווה

בחירת הספקים נעשית רק בשלב השני לאחר שסגרתם את התאריך והמקום בו יתקיים אירוע הבת מצווה. השאלה הראשונה שכל ספק שואל היא: ״באיזה תאריך האירוע״ במידה והספק פנוי הוא יישרין את תאריך האירוע והמיקום ביומנו. 

סדר בחירת הספקים הוא לא קריטי, אך לרוב מומלץ לסגור קודם את הספקים הספציפיים שאתם רוצים. במידה ואתם מעוניינים בצלם ספציפי לאירוע או במעצבת ספציפית לאולם מומלץ קודם כל לפנות אליהם ולסגור איתם את כל הפרטים. אל תשאירו אותם לסוף מאחר ולספקים מוכשרים ומומלצים היומנים מתמלאים דיי מהר. 

טיפ חשוב: לפני שאתם מתחילים לדון עם ספקים שונים בכל הפרטים של האירוע ולהתמקח איתם על עלויות החבילה ודאו כי הם פנויים בתאריך הנבחר. לא פעם מבזבזים זמן רב על שיחות סרק כאשר בסוף מתברר כי הספק כלל אינו פנוי לעבוד איתכם.

ספקים מומלצים ממקום האירוע

רוב אולמות האירועים עובדים בשיתוף פעולה עם ספקים שונים, ברוב הפעמים בפגישת הסגירה הם יציעו לכם להיפגש עם צלם הבית, מעצבת הבית, מעצבי שולחנות קינוחים וכו׳. לעיתים הספקים משלמים לבעלי האולם עמלה על הפניות של לקוחות ובמקרים אחרים בעלי האולם באמת רוצים להעניק חווית שירות מדהימה ללקוחות שלהם. 

לא משנה מה הסיבה לכך בדקו האם ההצעה משתלמת והאם העבודה עומדת בסטנדרטים שלכם. חלק מהמקומות ימליצו רק על ספקים איכותיים ומקצועיים בעוד אחרים יתאמצו רק לגזור קופון. אל תסגרו עם ספקים לפני שנפגשתם איתם בזום או פנים מול פנים. בקשו לראות עבודות, המלצות וצילומים של העבודה בשטח.

שמלות לבת מצווה

בכל הקשור לשמלות לאירוע הבת מצווה קיימות שתי אפשרויות: תפירת שמלה או קנייה/השכרה של שמלה. לא משנה באיזה דרך תבחרו הקפידו להתחיל בתהליך מספיק זמן מראש על מנת שלא תישארו ביום האירוע ללא שמלה ללבוש.

תפירת שמלה לבת מצווה

במקרה של תפירת שמלה מומלץ ליצור קשר עם התופרת לפחות חודשיים לפני האירוע. זמן התפירה משתנה בהתאם למורכבות השמלה ולכמות. במידה ובחרתם לתפור שמלה לאמא ולבת או לתפור מספר שמלות לכלת הבת מצווה, הרי יידרש זמן רב יותר לתפירה ומדידות. מומלץ מאוד ליצור קשר עם התופרת ברגע שידוע לכם על תאריך האירוע על מנת שהיא תדע להיערך לכך ולהנחות אתכם מתי ואיך מתחילים. בזמן הזה תוכלו לחפש ברחבי אינטרנט אחר דוגמאות והשראות שאהבתם שיעזרו לתופרת להבין את טעמכם האישי.

קנייה/השכרה של שמלת בת מצווה

במידה ובחרתם לקנות שמלה מוכנה קחו בחשבון שגם היא כנראה תצטרך לעבור התאמות ותיקונים, מומלץ להתחיל בחיפוש השמלה לפחות חודש וחצי מראש. לא תמיד פשוט למצוא את שמלת החלומות שלכם מוכנה על קולב, ייתכן ותאלצו לעבור כמה חנויות או כמה מעצבות המציעות שמלות מוכנות למכירה או השכרה.

היתרון בהשכרת שמלה הוא לא בהכרח כלכלי, פעמים רבות השכרת שמלה עלולה להסתכם במאות ואף אלפי שקלים. ככל שהשמלה נושאת על עצמה שם מוכר של מעצב שמלות וככל שאיכות הבד והתפירה גבוהים יותר כך עלויות ההשכרה עולים בהתאם.

נשים בוחרות בהשכרת שמלה מאחר ורכישה או תפירה של שמלה בסגנון זהה תעלה להן סכום גבוהה בהרבה. לרוב מדובר בשמלות מבד יקר ואיכותי ואף שילוב של אבני חן. אותן נשים מוכנות להיפרד מסכום נמוך יותר באופן יחסי על מנת ליהנות משמלה מושלמת לערב אחד, כי גם ככה אין סיכוי שילבשו אותה פעם נוספת.

איפור לבת מצווה

גם את נושא האיפור מומלץ לסגור כמה חודשים מרוב. ניתן לבחור במאפרת המציעה גם עיצוב שיער או להפריד בין השתיים ולשכור את שירותיה של מאפרת ומסרקת בנפרד. ברוב המקרים מבחינה כלכלית ולוגיסטית כדאי לבחור במאפרת שהיא גם מסרקת. ככל שצריך לתאם פחות אנשים לתאריך ושעה מסויימת כך החיים שלכם יהיו קלים,  בנוסף לכך מבחינה כלכלית מאפרת שהיא גם מסרקת כבר שריינה עבורכן זמן ביום העבודה שלה ובמקסימום תוסיף עלות סמלית על שעת עבודה נוספתת שתדרש לצורך עיצוב השיער.

מבחינת ההתארגנות קיימות שתי אפשרויות עיקריות: ההתארגנות קורית אצלכם בבית והמאפרת והמסרקת מגיעות אליכן או שההתארגנות קורית בסטודיו של המאפרת. חלק מהמאפרות מאפשרות ללקוחות לבחור היכן הן מעדיפות להתארגן, אחרות מציבות עובדה קיימת. ברוב המקרים מאפרת ומסרקת שתתבקש להגיע אליכן תבקש תוספת עבור הנסיעה, עלות התוספת תלויה במרחק ולרוב נעה בין 50-150 ש״ח.

כמה עולה איפור בת מצווה?

במידה ומדובר באיפור של כלת הבת מצווה בלבד לרוב המחיר יהיה זול יותר מאיפור ערב עבור אישה בוגרת. במידה והמאפרת מתבקשת לאפר גם את האמא והאחיות של כלת הבת מצווה, ברוב המקרים המאפרת תציע עלויות זולות יותר עבור האיפור. באופן כללי ככול שתביאו לה יותר לקוחות לאיפור באותו היום, כך תשלמו פחות עבור כל מתאפרת.

איפור בת מצווה הוא יחסית נורא עדין ואינו כולל טכניקות מתקדמות כמו הצללה, הדבקת ריסים ושימוש בחומרים יקרים שאמורים לנטרל כהויות ופגמים שונים בעור, הסיבה לכך היא שילדות בנות 12 עדיין צעירות ורכות ואינן סובלות מפגמים בעור ובטח שלא מקמטים וכהויות. לרוב איפור בת מצווה אינו כרוך בזמן עבודה רב, אך יחד עם זאת מאפרת לא תגבה רק עבור זמן העבודה המדויק בפועל. ברוב המקרים המחיר מגלם מספר שעות מינימלי (בערך שעתיים עבודה) מספר השעות יכלול בתוכו גם את זמן הנסיעה. גורמים נוספים שעלולים להשפיע על המחיר הוא הניסיון והשם של אותה מאפרת. בין אם זה איפור עדין לבת מצווה או איפור ערב לעור בוגר מאפרת שמעריכה את הידע והמקצועיות שלה תגבה בהתאם.  

איפור לכלת בת מצווה: 150-750 ש״ח

איפור אמא של כלת בת מצווה: 250-1500 ש״ח

איפור ילדה נוספת: תוספת של בין 150-450 ש״ח

ברוב המקרים מאפרת שהיא גם מסרקת תציע מחיר חבילה משתלם עבור איפור ושיער יחד.

רוצים לקבל הצעה משתלמת לבת מצווה ?

כתבות נוספות בנושא

בת מצווה ערכית

כיום הורים רבים כבר לא מסתפקים בהפקת בת מצווה סטנדרטית הכוללת מסיבה, אוכל וריקודים. בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית ברצון של ההורים להכניס תוכן וערכים

להמשך קריאה »